1. ANASAYFA
  2. 20 aylık araştırma sonunda Air France Airbus A380 motoru fan diski bulundu
20 aylık araştırma sonunda Air France Airbus A380 motoru fan diski bulundu

20 aylık araştırma sonunda Air France Airbus A380 motoru fan diski bulundu

Danimarka ve Grönland Jeolojik araştırma ekibi Eylül 2017’de Air France A380 motorunun fan diskini buzla kaplı Grönland’e bulmayı başardı

30 Eylül 2017 tarihinde F-HPJE kayıt ve AF066 uçuş numaralı taşıyan Air France Airbus 380 Paris Charles de Gaulle hava alanında Los Angeles Uluslararası havaalanı için havalandı. Uçuşunun beşinci saatinde, Grönland’ın güney uç noktasındaki Nuuk kasabası üzerinde sancak dış motorunun (Dört numaralı) fan diski ve fan-kasası kasası motordan ayrıldı. Jet iki saatlik uçuştan sonra Kanada’nın Newfoundland eyaletinin Kanada Hava kuvvetleri üssü ve ticari havaalanı Goose Bay acil iniş yapıyor. Air France A380’i Engine Alliance GP7000 turbofan motoru güçlendiriyor, Engine Alliance General Electric ve Pratt&Whitney ortak girişimi.

 

 

Fan-kasasını bazı parçaları pisten toplanırken kazada motordan ayrılan fan diski Greenland’de düştü. Kaza verileri teşekkülünde fan diski anahtar.  Grönland’ın Danimarka Krallığına bağlı olması Danimarka Kaza Araştırma Bürosu (Danish Accident Investigation Bureau, AB DK) fan diskini bulunma çalışmalarını Fransız Soruşturama ve Analiz Bürosuna (BEA, Bureau d’Enquétes et d’Analyses pour la sécurité de l’avaiation civile) kılavuzluğunda yürüttü.

BEA uçuş veri kayıtlarını inceleyerek uçağın yörüngesi ve kırılma anındaki konumu tespit ederek arama alanın limitledi. Bazı parçalar kolaylıkla bulundu ise geri kalanlar bölge çabukça karla kaplandı için bulunamadı. Buz kaplı ve sert hava koşullu bölgede Danimarka ve Grönland Jeolojik araştırma ekibi  (The Geological Survey of Denmark and Greenland, GEUS)  gerçekleştirdiği dört operasyonda kayıp parçanın yerini tespit etmeyi başarıyor.  Fan diskinin konum tespiti ve bulunması teknolojinin uygulanması ve eylemli ekibin zor koşullarda koordine çalışma ile gerçekleşti.

Fransız Aviation Défense Service (AVdef) firmasından kiralan Falcon 20 uçağı Synthetic Aperture Radar sistem(1) (SAR) ile donatıldı, SAR Fransız Aerospace Laboratory geliştirdiği bir ürün.

AVdef’in araştırma çalışmalarında kullandığı Falcon 20

 

GEUS araştırma ekibi karada iki cihaz kullanarak parçanın yerini tespit ettiler. Birincisi Transient ElectroMagnetic cihaz. Normal de yer altı su hareketlerini haritalamakta kullanılmakta olan cihazı Danimarka Aarhus Üniversitesindeki HydoGeophysics gurubu cihazı buz üzerinde motorlu kızakla çekilen uygulamasını geliştirdi, ShowTEM olarak adlandırıldı.

Snow TEM

 

İkinci cihaz robotik platform üzerinde monte edilmiş FrostyBoy olarak adlandırılan zemin-penetrasyon radarı. Polar Research Eqipment’nin geliştirdiği FrostyBoy 200 kg ağırlığında fakat hareket ederken yer buz üzerinde minimum basınç uyguluyor.

FrostyBoy

Araştırma ekip lideri Ken Mankoff çalışmaları şu şekilde özetledi, sürecinin 13 hafta Grönland’da ve yedi hafta buz kaplı yüzeyde kamp içeriyor. Çalışmaların yürütülmesi motorlu kar kızağı ve yürüyerek mümkün oldu. Polar aylıların saldırma tehlikesi her zaman mevcut. Sıcaklı -35o, rüzgâr hız 25 m/saniye ve boranin hız 32 m/saniye çıktığı zamanlar oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dipnot:

  1. Synthetic-apeture radar prensipleri ile çalışan objelerin iki-boyutlu veya üç-boyutlu görüntüsünü oluşturur.

Kaynaklar:

  1. Polar Research Equipment, www.polarresearchequipment.com
  2. Geological Survey of Denmark and Greenland, www.geus.dk
  3. BEA Technical Report, Accident to the Airbus A30

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

Yorumunu Paylaşın