1. ANASAYFA
  2. Boeing 777X üst modelle geçişte üretimdeki uygulayacağı yenilikleri açıkladı

Boeing 777X üst modelle geçişte üretimdeki uygulayacağı yenilikleri açıkladı

Boeing 777X üst modelle geçişte üretimdeki uygulayacağı yenilikleri açıkladı

Boeing uzun-menzil yolcu uçağı pazarı rekabetinde yerini koruyabilmek için 777 ürününe birçok yenilikler getirmeyi planlıyor. İlk olarak Ocak ayında açıklanan planın detayları 9 Mart ISATA Americans 2015 (International Society of Transport Air Trading) Phoenix, Arizona kongresinde havacılık topluğuna sunuldu.

Boeing uzun-menzil yolcu uçağı pazarı rekabetinde yerini koruyabilmek için 777 ürününe birçok yenilikler getirmeyi planlıyor. İlk olarak Ocak ayında açıklanan planın detayları 9 Mart ISATA Americans 2015 (International Society of Transport Air Trading)  Phoenix, Arizona kongresinde havacılık topluğuna sunuldu.

Boeing üretimdeki 777-300ER taban olarak alındığında %2 yakıt ekonomisini hedeflerken bir dizi seçimlere bağlı yeniliklerle yolcu kapasiteni 14 koltuk arttırma imkânı getiriyor, diğer bir ifade ile toplam yakıt sarfiyatındaki iyileşme koltuk bazında %5 artışa eşit.

Yakıt sarfiyatındaki %0,5 azalma GE90-115B motorundaki iyileşmeden kaynaklanıyor, GE Aviation 2015 senesinin son aylarında test etmeyi planlıyor. Yakıt ekonomisindeki iyileşmenin en büyük kısmı aerodinamik sürtünme kayıpları ve uçak ağırlığını azaltıcı tasarım değişiklerinden kaynaklanacak. Kabin içi yolcu kapasitesini artıran seçimli ilave iyileşmeler ve diğer yeniliklerinde seçilen konfigürasyona bağlı olarak havayollarına koltuk bazında ilave tasarruf getirecek.

Boeing üretimdeki 777 pazarlamaya devam ediyor. Ayda 8,3 adet olan üretimin 777X’nin üretime geçiş tarihi 2020 yılının sonlarına kadar devam etmesi planlıyor. 777X için planlanan yenilikler üretim için hazır olduğunda 777 modeline uygulanacak.

Yeniliklerin ilkleri günümüz ve 2016 yılının üçüncü çeyrek arasında hangar çıkışı olan üretimdeki 777 uygulanmış. Uygulanan yenilikler 777-300E’inin ağırlığını 544 kg azalttı, -300ER uçağı 2006 yılında service girdiğinde 816 kg ağırdı.  Ağırlığın azalmasında katkısı olan tasarım değişikliklerinde en basiti: gövde üst kavisinin(1) (fuselage crown) tasarımında “bağlandı çubukları” (tie-rods) ve kompozit panel kullanılışı, 787 için geliştirilen bir tasarım yöntemi. Kabin izolasyonunda kullanılan hafif foam ve düşük özgür ağırlıklı sıvı ağırlığın azalmasında katkısı bulunan uygulamalar arasında.

Aerodinamik değişikliklere odaklandığımızda 777 yükseliş dümeni (Elevator trim bias) ve kanat tasarımda planlanan değişiklikler aerodinamik sürtünme kayıplarını azaltmayı hedef alıyor. Uygulanacak yenilikler uzun menzil seyir yakıt verimi iyileştirmekte, uçağın menzili 100 nm (deniz mili)  diğer bir ifade ile yük kapasitesi 2.270 kg artmakta.

Kuyruk kısmının hatalı kalkış ve inişte piste sürtmesi durumda hasar görmemesi için geliştirilen uçuş kontrol yazılımının uygulanması ile kuyruk kızağı (tailskid) 777-330ER’dan çıkardı. Kuyruk kızak mekanizmasının elenmesi ağırlığın azalmasına yardım ettiği gibi aerodinamik sürtünme kuvvetlerinin de azaltma getirdi.  Yazılım Kasım ayında hangar çıkışı uçaklarda mevcut olup servideki uçaklara da uygulanacak.

Kabine uygulan değişiklerden bir diğeri ise Jamco firmasının geliştirdiği lavabo, aynı iç büyüklükte fakat diş ölçüsü 0,20 m dar.

Test Alternatif Yazı

Not(1): Boeing uzun-menzil 777 uçağında mürettebat dinlenme alanı yolcu kabinini üstünde gövde üst kavisinde bulunmaktadır, konfigürasyon 4 – 7 koltuk ilavesi getirmektedir.


Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

Yorumunu Paylaşın