1. ANASAYFA
  2. GE9X turbofan ilk yer testlerine hazırlanıyor
GE9X turbofan ilk yer testlerine hazırlanıyor

GE9X turbofan ilk yer testlerine hazırlanıyor

GE Aviation Ohio şehrindeki Peebles tesislerinde GE9X turbofan test motorunun montajına başladı, yer testlerinin kısa zamanda başlaması bekleniyor, 445 kN-sınıf itki sistemi Boeing 777X güçlendirecek.

GE9X motoru birçok ileri teknolojileri içeriyor: motor ağırlığında azalama ve günümüzün GE90 motoruna nispeten özgür yakıt sarfiyatında %10 iyileşme en önemlileri arasında. GE motor performans ve teknik özelliklerdeki iyileşmeyi ileri malzeme teknolojisi gerçekleştiriyor.  İleri teknolojik malzemeler arasında Seramik Matriks Kompozit (SMK)  en önemlisi. GE SMK’i yanma odası iç ve dış duvarları ve 1. ve 2. kademe türbin kanatçık uç çemberi (Turbine blade tip shroud, kısaca “shroud” veya blade outer air seal) imalatında kullanılan. SMK metal malzemeye göre oldukça hafif, yüksek mukavemetli ve yüksek sıcaklara çok daha iyi dayanıklı. SMK’in kullanılması motor ağırlığının azalması ve motorun daha yüksek sıcaklıklarda çalışmasını mümkün kılıyor.

Geçtiğimiz sene SMK parçalarını monte edildiği GEnx geliştirme motorda yorumla testleri yapıldı,  2.800 çevrim sonunda SMK parçalarında herhangi bir hasara görülmemiş. GEnx geliştirme motor önümüzdeki iki ay içinde 3.000-çevrim yorulma testlerine başlaması planlanıyor,  SMK türbin 1. Kadem sabit kanatçıkta test edilecek.

GE9X kompresör basınç oranı 27:1 ve birleşik basınç oranı ise 60:1, en yüksek birleşik basınç oranı.

6 Nisan 2016

İlgilıi Makale:

Yeni Nesil Dar Gövde Uçakların Motorları: PW1000G ve LEAP Teknolojileri ve Stratejileri


Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

Yorumunu Paylaşın