1. ANASAYFA
  2. Airbus PW1100G teslim almayı durdurdu

Airbus PW1100G teslim almayı durdurdu

Airbus PW1100G teslim almayı durdurdu

Pratt & Whitney ileri teknolojide fan devri düşüren mimari turbofan (GTF) motoru ile yakıt sarfiyatında, emisyon ve ses kırlığında iyileşme farklılık yarattı, fakat işlev güvenilir motor üretmekte zorlanıyor.

CFM International LEAP-1A ve Pratt & Whitney PW1100G GTF motor A320neo güçlendirmekteki seçenekler. Fan devri düşüren mimarisi uygulaması yeni değil fakat yüksek bypass oranı ve yüksek itki kuvvet üreten motorda bir ilk, PW1100G’in bypass oranı 12:1 ve itki kuvveti 120 kN).

Airbus A320neo ailesi sivil havacılık tarihinde en hızlı satılan jet uçağı ailesi, yaklaşık olarak 6.000 sipariş verilmiş. Motorda karşılaşılan problemler Airbus’in jeti müşteriye temsiline mani. Jetin havayollarında hizmet girmesinde sonra P&W motoru fan pala, yağ keçesi ve yanma odası astarınki arizalar jetin uçuşunu mani oluyor.  P&W problemler çözdü fakat üretimde meydana gelen yavaşlama hava yollarında ve Airbus’da huzursuzluğa sebep oldu, motorlar yeni jetlere monte edileceğine arızalıların yerine aldı.

Adil olursak, P&W’in rekabeti CFM LEAP motoru üretiminde de problemler yaşanıyor, takvimde yaklaşık olarak bir ay geride.

P&W sözcüsü yeni problemin bazı motorlarda yüksek kompresör rotorun arka kısmındaki bıçak-ağzı keçede kaynakladığın (tam yerin tanımlanmıyor) ve uçuşta motor durmasının sebebi olduğu beyan etti. Problemli motorlar son zamanda Airbus’a teslim edilmiş olup ser numaralı P770450 ve sonrası,  yeni rotor tasarım iyileşmesi uygulanmış olanlar.  Avrupa Havacılık Emniyet Ajanı yayınladığı bültende 3 uçuş çevrimi olan uçakları uçuştan men etti, eğer deniz üzerinde uçmuşsa bir uçuş çevriminde sonra.  Günümüzde 113 adet P&W motorunun güçlendirdiği A320neo 18 müşteride hizmette. İlk P&W motorun güçlendirdiği A320neo 2016 Ocak ayında Lufthansa Havayollarında hizmet girdi ve günümüze kadar 500.000 uçuş saaıti bulunuyor.

Tipik Kompresör mimarisi ve bıçak-ağzı keçe geometrisi

 

Pratt & Whitney PW1100G Fan Devri Düşüren Mimarisi

Patent'in konu olan biçak-ağzı keçenin tanımı yaptığıni düşünebiliriz.

Konu ile ilgili makale ve haberler:

İlk Airbus A320neo Lufthansa’ya teslim edildi

A320neo havayolları filosunda sayısı arttıkça PW1100G lider durumda

210’de takip edilmesi gereken sivil hava-araçları

Jet Motorunun 77 Yıllık Evrimi Teknoloji ve Strateji, Bölüm IV

Yeni Nesil Dar Gövde Uçakların Motorları: PW1000G ve LEAP Teknoloji ve Stratejileri


Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

Yorumunu Paylaşın