1. ANASAYFA
  2. Avrupa geleceğin yolcu uçaklarının laminer akış kanat testlerini başladı

Avrupa geleceğin yolcu uçaklarının laminer akış kanat testlerini başladı

Avrupa geleceğin yolcu uçaklarının laminer akış kanat testlerini başladı

Avrupa Birliği Horizon 2020 programının finanse ettiği havacılık araştırma çalışması “Breakthorugh Laminar Aircraft Demonstrator in Europe (BLADE)” projesi kapsamında A340 Uçan Laboratuvar 150 saat uçuş testlerine başladı.

A340 Uçan Lab kanatlarının uça doğru olan yarısı laminer-akış yöntemi ile tasarlanmış ve hava akış, uçuş yükleri ve aero-yük etkisinde kanat boyut değişmelerini ölçmek için gerekli cihazlarla donatılmış.

Geleneksel kanat tasarımı ile mukayese edildiğinde laminer-akış kanatda yüzey sürtünme kuvvetlerini %50 azalıyor. Bu kanat yüzey sürtünmesi uçak sürtünme kuvvetinin de %8 azalmaya ve 800 nautical mile (1480 km) bir uçuşta yakıt sarfiyatında %5 bir azalma getiriyor.

 

İlk uçak laminer-akış kanat uygulayan ilk uçak İkinci Dünya savaşının efsane uçağı P-51 Mustang. Savaş yıllarında Amerikan ve İngiliz araştırmacıları maksimum kalınlık hemen hemen kamburluk hattının ortasında olan ince uzun kanat profili tasarladılar (geleneksel kanat profilinde maksimum kalınlık hücum kenarından %12 içeridedir). Maksimum kalınlığın kanat ortasın olması laminer akışı kanatın büyük bir kısmında devam ettirdi.

Mustang P-51


Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

Yorumunu Paylaşın