1. ANASAYFA
  2. Çin hayalet avcı uçağı Avic J-20 görücüye çıktı
Çin hayalet avcı uçağı Avic J-20 görücüye çıktı

Çin hayalet avcı uçağı Avic J-20 görücüye çıktı

1 Kasım günü Çinin Guangding bölgesindeki Zhunai şehirdeki Çin Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarında, diğer adlandırması ile Zhuahai Hava Gösterisi, iki prototip Avic J-20 hayalet avcı uçağı 60 saniye uçuş gösterisi yaptı. Bir uçağın gösteriden ayrılmasında sonra ikinci yedi dakika süren akrobatik gösteri uçuşları yaptı, program yöneticisi iki uçağın yakın mesafede manevra riskini göze almadığı açıktı.

Gösteri uçuşunda pilot dönüş manevrasında tırmanmadan kaçındı, motor yeterli itki kuvvetini üretemiyor veya pilot uçağı tehlikeye sokacak manevralardan kaçıyor düşüncesi akıllara geliyor. J-20’i Rus United Engine Corp’in 123 kN gücünde AL-31F Turbofan motoru ile donatıldığı Batılı havacılık otoritelerince tahmin ediliyor.

Aviation Industry Corporation of China’nin alt şirketi Chengdu Aircraft Industries tarafında geliştirilen J-20'in Batı havacılık otoriteler 2018 yılında servise girmesini tahmin ediyor

J-20’in ana görevi henüz havacılık dünyasına tanımlanmamış, gövdedeki büyük yakıt deposu bu soruyu yanıtlamada yardımcı olabilir. Bir teoriye göre uçak hayalet ve ses-üstü seyir özellikleri düşman avcı uçakları hattının gerisine sızarak değerli hava hedeflerini yok edebilir, hava tanker veya keşif uçakları.

 


Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

Yorumunu Paylaşın