1. ANASAYFA
  2. COMAC C919 Bölgesel uçağını 2015 sonunda uçurmayı planlıyor
COMAC C919 Bölgesel uçağını 2015 sonunda uçurmayı planlıyor

COMAC C919 Bölgesel uçağını 2015 sonunda uçurmayı planlıyor

Son montaj safhasında bulunan ilk test uçağının hangar çıkışını 2015 senesinin üçüncü ceyreğinde planlıyan Comac 2015 senesi sonunda test uçuşlarına başlamayı hedefliyor. Eylül’den evvel hangar çıkısının gerçekleşmediğini düşünürsek uçuş test takvimi pek gerçekçi görülmüyor.

18 Ekim’de ilk MRJ bölgesel uçağının hangar çıkışını gerçekleştiren Mitsubishi firması yer testlerine  yaklaşık olarak takviminde 6 ay ayırmış bulunuyor. (Duyuru: Mitsubishi MRJ-Bölgesel yolcun uçağının hangar çıkış töreninde test programını açıkladı.)

COMAC firmasının Mayıs 2014 de açıkladığı  son proje değişikleri takvimde bir kaç ay geçikmeye sebep oldu. Takvim değişikliğinden evvel hangar çıkışı töreni Haziran 2015 ve 4 ay sonrada ilk uçuş planlanmıştı. 2008 yılında C919 projesi ilk açıkladığında COMAC firması ilk uçuş için bu seneyi ve müsteriye teslim içinde 2016 tarihlerini hedef vermişti. Takvim proje geliştirme için 8 senelik süreç tanımlıyordu.  Batı havacılık dünyasının standarlarında kabullenebilen bu 8 senelik  süreç, COMAC’nin  kısıtlı mühendislik ve yönetici tecrübesi göz önünde tutulursa pek gerçekçi görünmüyor.

Shanghai şehrinin Uluslararası Pudong hava alanının yakınlarında bulunan son montaj tesislerinde aluminium-lithium alaşımından imal edilen ön gövde hazır beklemekte. Tesisde gövde montaji için hersey hazır. Comac firmasinın 2007 yılında Çin hükümetinin yerli ve özgün sivil yolcu uçağı geliştirme kararından bir yıl sonra faaliyete geçtiğini göz önüne alırsak, elde edilen bu başarı küçümsenemeyecek kadar büyük. Comacın 2008 yılında 3.800 olan kadrosu, bugün 9.000 ve bu kadro specifik konularda tecrübeli 800 yabancı uyruklu mühendisi içeriyor.

Comac firması proje takvimi uygulamak için tasarımda önemli değişiklikler yapmak zorunda kaldı: %30 komposit malzeme kullanımı %10’a indirildi. Kuyruk ve bazı çıkarılabilir parçalar komposit malzemeden imal edilecek. Bu değişiklik C919’nin teknolojisini Airbus ve Boeing’in üretimde olan dar gövdeli uçakları ile eşliyor.

Comac firmasının  uçuş programında 6 uçak bulunuyor. Firmanın açıklamasında parçaların bir coğu montaj için hazır, ve ikinci test uçağının montajina 2015 yılının ikinci yarısında başlaması planlanıyor.

ABD’de CFM ortakları, General Electric ve Snecma, Comac'i güçlendireçek Leap-1C motorunun uçuş testlerine 6 Ekim günü başladılar.  Leap -1C motoru CFM'in Airbus için geliştirdiği Leap-1A motoru ile bir çok benzerlikleri paylaşıyor. Leap-1A ve -1C nin sertifikasyonlarının önümüzdeki sene alınması planlanıyor.

Comac firması C919 için 430 siparis almıs bulunuyor, Çin hava yollarının ve Çin uçak kiralama firmaların vermis olduğu siparisler.


Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

Yorumunu Paylaşın