1. ANASAYFA
  2. GE Aviation P&W GTF Turbofan patentine ihtiraz ediyor

GE Aviation P&W GTF Turbofan patentine ihtiraz ediyor

GE Aviation P&W GTF Turbofan patentine ihtiraz ediyor

General Electric (GE) Aviation ABD patent ve ticari marka tecil ofisine sivil motor pazarındaki rakibi Pratt&Whitney (P&W) ye verilen fikri mülkiyet haklarının iptali için müracaat bulundu.

İhtirazda bulunduğu patentler arasında Dişli Bağlantılı Turbofan motoru da (Geared Turbofan- GTF) bulunuyor, patentlerin korunma süresi genellik 20 senedir. GE ihtiraz dilekçesi içerisinde 1979 yılında NASA projesi kapsamında Dişli Bağlantılı Fan mimarisi kavramı geliştirdiği yer alıyor. GE Dişli Bağlantılı Fan mimarisi 3-kademe alçak basınç türbini ve planet tipi redüksiyon dişli kutusu içeriyor, P&W GTF motor mimarisinde göründüğü gibi.  Dişli Bağlantılı Fan motorunun tarihsel evrimi kaynak 1 ve 2 detaylı olarak tartışılmıştır.

Tek koridorlu yolcu uçağı pazarında GE LEAP motoru P&W PurePower GTF ile rekabette. GE 10-11:1 bypass oranlı LEAP motorunda klasik mimariyi tercih ederken rakibi P&W PurePower GTF de Dişli Bağlantılı Fan mimarisini kullanıyor. P&W PurePower GTF’nin bypass oranı 12:1.  P&W PurePower GTF’nin güçlendirdiği Airbus A320neo ticari uçuşların başlamış, GE LEAP-1B motorunun güçlendirdiği Boeing B737MAX 8 ilk uçuşunu 29 Ocak günü gerçekleştirdi, Haziran 2017 tarihinde ilk müşteriye teslimi planlanıyor. Günümüz motoru olan LEAP ve PurePower’in tasarım çalışmalarını tamamlamış olan GE ve P&W gelecek turbofan motorlarının geliştirme çalışmalarına odaklamışlar. Aşırı yüksek bypass oranlı (Ultra High Bypass) turbofan olarak sınıflandır nesil motorların bypass oranın 12 ve 20:1 arasında olması planlanıyor. Bu çerçeve sorulan soru: Aşırı yüksek bypass oranının klasik mimari ile gerçekleştirilmesi mümkün olacak mı? GE nin P&W fikri mülkiyet haklarına ihtirazı altın yatan düşünce bu soruya cevap mı? Önümüzdeki senelerde bu sorunun cevabını aydınlığa çıkacak.

Kaynaklar:

1)      Jet Motorunun 77 Yıllık Evrimi: Teknoloji ve Strateji - Bölüm IIII.

2)      Jet Motorunun 77 Yıllık Evrimi: Teknoloji ve Strateji – Bölüm IV.

 

Konu ile ilgili duyurular:

İlk Airbus A320neo Lufthansa'ya teslim edildi

Boeing B737MAX 9 hangardan çıktı

 


Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

Yorumunu Paylaşın