1. ANASAYFA
  2. Havacılığın en büyük turbofan uçuşa hazır
Havacılığın en büyük turbofan uçuşa hazır

Havacılığın en büyük turbofan uçuşa hazır

General Electric’in Boeing 777X uçağını güçlendirecek GE9X turbofan motoru firmanın 747-400 uçan-test-hücresine monte edildi, senenin sonunda başlaması planlana uçuş test programında önemli bir kilometre taşının geride bıraktı. 467 kN itki kuvvetindeki GE9X’in fan çapı 340 cm. ve 442 cm fan beziğinin çapı ile havacılığın en büyük turbofan motoru.

Oldukça geniş çaplı motor 747’in sol kanatın 2 numaralı pozisyona ankastre ve fan kasası en üst noktası hücum kenarının yukarısında olacak şekilde monte edilmiş.  

Uçan-test-hücresindeki GE9X test programındaki dördüncü motor. İlk üretilen motor, “İTM” olarak adlandırılır (ilk test motoru), ilk çalışması 2016 yılının Mart ayında gerçekleşti ve günümüzde Kanada’nın Winnipeg eyaletinde GE Aviation buzlanma test tesisinde teste. İkinci motor ise 2018 senesinin sonunda Federal Havacılık Kurulu sertifikasyonu almak için 150-saat dayanıklılık blok testinde kullanılacak. Test motor üç kırmızı-çizgi(1) çalışma koşullarında (Maksimum fan hızı, maksimum nüve motor hızı “yüksek-basınç-kompresör-türbin makarası” ve maksimum egzoz gaz sıcaklığı) test edilerek motorun çalışabilirlik ve dayanıklılık sınırların tanımlanacak. 150-saat dayanıklılık blok testin amacı üç kırmızı-çizgi çalışma koşullarında motor performans göstermektir.

Üçüncü motor ise GE’in Ohio eyaletinin Peebles kasabasındaki tesislerinde yan-rüzgârda iniş testlerinde kullanılacak.

GE9X turbofan motoru fan kasası kompozit malzemeden imal edilmiş olup fan bileşeni 16 adet dördüncü nesil karbon fiber kompozit pala içermektedir. Kompresörün basınç oranı 27:1 olup 11 kademdedir. Yanma odasının ve türbin bazı parçalarının imalatında Seramik Matris Kompozit malzeme kullanılmıştır.

IHI Corporation, Safran Aircraft Engines, Safran Aero Boosters ve MTU Aero engines AG GE9X motor programında yer almaktadır.

 

 

Dipnot:

  1. Kırmız-çizgi koşul tanımı: Motor özgün “tanımlanan itki kuvvetinden” maksimum izin verilen hız, tork ve gaz sıcaklığı çalışma sınırları olarak tanımlanır.

 

Konu ile ilgili makale ve haber:

İlk GE9X motoru yer testlerine hazırlanıyor

 

 


Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

Yorumunu Paylaşın