1. ANASAYFA
  2. Metal yorgunluğu Southwest B737 motor arızasının sebepi

Metal yorgunluğu Southwest B737 motor arızasının sebepi

Metal yorgunluğu Southwest B737 motor arızasının sebepi

17 Nisan sabahı 9.900 metre irtifada seyir eden Amerikan Southwest havayollarının Boeing B737-800 yolcuları tanımadıkları birinin elini tutarak beraber dua ederek ölmeye hazırlanıyorlardı fakat uçuş mutlu şekilde sonuçlandı.

Salı sabahı takriben 10:43’de Southwest, uçuş numarası 1380, New York’in La Guardia hava alanından Dallas için havalandı ve 9.900 metreye tırmandığında yolcular verilecek ikram içecekleri için hazırdılar. Saatlerin takriben 11:00 gösterdiğinde çok yüksek patlama gürültüsü 143 yolcu ve 5 kabin görevlisinin aninden panik ve korkuya kapılmasına yol açtı, kokpitte birden fazla aural alarm ve ikaz siren sesini uçağın sol motoru infilak etmesi takip etti.

Pilot Phidelphia Uluslararası havaalanına açıl iniş için müsaade isterken motor yangını olduğu bildirdi fakat düzelterek motor yangını olmadığı fan birleşenin parçalandığını bildirdi.

Fan birleşenin etrafa yayılan parçaların birinin pencereye isabet ederek parçalanması neticesinde kabin basınç fakından dolayı bir yolcu dışarıya emildi ve başını dışarıda buldu. Uçağın oksijen maskeler düştü ve uçak bir dakika içinde biner metre irtifa kaybederken pilot aciz iniş için Philadephia havaalanı yönünde döndü.

11:10’de Philadephia’ya iniş için alçalmaya başlayan uçak yaklaşık olarak 11:20 tekerleklerini sarsıntısız olarak piste koyuyordu. Kokpite Deniz Kuvvetlerinden emekli Bayan pilot Tammıe Jo Shults 20 dakika heyecanını kontrol etmeyi başararak tek motorla herhangi bir can kaybı veya yaralanma yaşanmadan uçağı indirmeyi başardı. Pencereden başı dışarıya emilen yolcu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Bu başarılı inişte Kaptan Shults’in aldığı çok iyi eğitim panik stresini kontrol etmesinde herhalde en büyük etkendi. Bayan Shults 1993 yılında Deniz Kuvvetlerinde ayrılmadan evvel ses-üstü F/A-18 Hornet pilotu idi.

Southwest Boeing 737-800’i CFM International CFM56-7B turbofan motoru güçlendiriyor. Milli Ulaştırma Güvenliği Kurulu (NTSB - National Transportation Safety Board) başkanının basın toplantısında yaptığı açıklamada 13 numaralı fan palası göbek kısmında metal yorgunluğunda kırılmanın kazanın kaynağı olduğu açıkladı, toplam 24 fan palası kullanılıyor.

2017 Haziran ayında motor yapımcı CFM International havayollarına gönderdiği servis bülteni ile yüksek-zamanlı (yüksek uçuş saati) fan palalarının ultrasonic (ses-üstü) testle (metal yorgunluğun sebebiyle oluşan çatlakların bulunması) muayene edilmesini tavsiye ediyordu.

Motor beşiğin ön kısmı (fan palalarının bulunduğu) Pennsyvania Eyaletinin Bernville kasabasında bulunundu, Philadephia Uluslararası havaalanın 110 km kuzey batısında.

 

 

 

Haberle ilgil makaleler:

CFM56 Yerini LEAP Motoruna Bırakıyor

FOTO GALERİ


Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

Yorumunu Paylaşın