1. ANASAYFA
  2. İtalyan F-35 Program
İtalyan F-35 Program

İtalyan F-35 Program

3 Aralık 2015 günü Finmeccanica-Alenia-Aermacchi ve Lockheed Martin ortaklığı tarihi bir kilometre taşını geride biraktı, İtalyan Savunma Bakanlığı ABD dışında montaj edilen ilk örnek (uçuş testlerinde kullanılan) Müsterek Taarruz Avcı Uçağı (MTAU) F-35 teslim aldı.

İtalya’nın Cameri FACO Hava üssünteki son montaj ve kontrol tesislerinde basına kapalı düzenlenen törente MTAU Savunma Bakanlığına teslim edildi, İtalyan Hükümetinin Cameri FACO tesisleri Finmeccanica-Alenia Aermacchi tarafında işletilmektedir. Cameri FACO tesislerinde F-35 üretim operasyonu Haziran 2013 yılında başladi. Mart 2105 günü hangar çıkişını yapan ilk F-35A örnek , AL-1, 7 Eylül günü ilk uçuş gerçekleştirildi, Lockheed Martin F-35 test pilotu Bill “Gigliotti 13.05 de havaladı.  Finmeccanica-Alenia Aermacchi ve Lockheed Martin F-35 üretim ortaklığının tarihi bir köse taşını oluşturan 1:22 saatlık kontrol uçuşunu başari ile tamanlıyan Pilot Gigliotti uçağın performansın çok iyi olduğu ve herhangi bir suprisle olmadığını söyledi. 2016 yılının ilk aylarında ABD Arizona’daki Hava Kuvvetlerinin Luke üssündeki uçuş programına katılması planlanan AL-1  Cameri üssüde pilot eğiminde kullanılacak. ABD’ne  uçuş sürecinde  AL-1’na İtalyan Hava Kuvvetlerinin KC-767 tankeri eşlik edecek. İki İtalya Hava Kuvvetlerini pilotu Luke üssünde F-35 eğitimi almakta ve 6 Kasım 2015 günü ilk F-35 uçuşlarını gerçekleştirtiler.

İkinci örnek AL-2 önümüzdeki günlerde ilk uçuşunu yapması bekleniyor. AL-1, AL-2 ve İtalya’da  montaj edilecek üç örnek MTAU’nin ABD’deki test uçuş programına katılaması planlanmış. AL-6 uçağı Hava Kuvvetleri filosuna katılan  ilk İtalyan-montaj F-35A olacak, zaman çizelgesi 2016 senesini sonları.

Cameri FACO tesisleri İtalyan Hava Kuvvetleri için 60 geleneksel kalkış-iniş F-35A (CTOL – Conventional Take Off and Landing)) ve Hava ve Deniz Kuvvetleri için 30 kısa-kalkış-dikine-iniş F-35B (STOVL- Short Take Off and Vertical Landing) sürümleri üreticek. Gelecekte Holland Kraliyet Hava Kuvvetlerinin F-35A uçağınıda montaji planlanıyor. Finmeccanica-Alenia Aermacchi aynı zaman F-35 kanatlarına imal etmektedir, 835 kanat montaji planlamiştır.

Günümüzde İtalyan Hükümeti ABD$826 milyon değerinde F-35 üretim sözleşmesini garantilemiş. Bu sözleşmenin programın yaşam sürecinde ABD$9,9 milyara yüksekmesi bekleniyor. İlave olarak ABD$24 milyon motor  üretim programinda ABD$9 milyar erişmesi bekleniyor. 2014 sonlarında İtalya ABD Savunma Bakanlığı tarafında Avrupa bölgesi için F-35 uçaklarının Bakım, Onarım ve Yenileme merkezi olarak seçildi.

18 Ocak 2016


Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

Yorumunu Paylaşın