1. ANASAYFA
  2. P&W Fan pala üretiminde yeni alt yüklenici

P&W Fan pala üretiminde yeni alt yüklenici

P&W Fan pala üretiminde yeni alt yüklenici

Pratt&Whitney yöneticileri PW110G motorun fan pala üretimi için iki yeni üretim tesisini önümüzdeki altı ay içinde faaliyet geçireceklerini açıkladılar.

Fan pala üretimine P&W firmasının Michigan eyaletinin Lansing şehrindeki tesisine ilave olarak Singapur tesisi de katkıda bulunuyor. Ocak yayında P&W’in Japon alt yüklenici firması IHI pala üretime başlayacak. Turbofan motor sınıfında bir ilk olarak PW1100G fan palları hafif alüminyum-lityum alaşımını kullanıyor. Alüminyum-lityum ’in darbe direnci düşük olması sebebi ile kuş çarpma olayında hazarı önlemek için palanın hücum kenarı titanyum ile kaplanmış. Alüminyum-lityum yoğunluğu geleneksel pala malzemesi olan titanyum mukayese edildiğinde yoğunluğu %5 az ve özgür elastisite modülü %10 yüksek.

PW1100G motoru Airbus A320neo ve PW1500G Bombardier Cseries bölgesel uçağını güçlendiriyor. Palaların hafif alüminyum imali düşünüldüğünden zor olduğunu P&W genel müdürü Hayes 25 Ekim finansal analist toplantısında açıkladı. İmalattaki beklenmeyen zorluklar P&W2i 2016 yılında 150 motor teslim etmesine sebep oldu, 200 planlanmıştı. Bombardier 2016 müşteriye teslim planlığının yarısı oldu, 7 uçak.  

Bu senenin başlarında Lansing ve Singapur tesisleri bir palanın imalatı 100-105 gün alıyordu, her bir PW1100G motoru için 20 palaya ihtiyaç var.

Konu ile ilgili makaleler ve video:

Yeni nesil dar gövde uçak motorları PW1100G ve LEAP - Teknoloji ve Strateji 

 
FOTO GALERİ:

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

Yorumunu Paylaşın