1. ANASAYFA
  2. Zunum hibrit-elektrik uçağı için Safran turboşaftı seçti

Zunum hibrit-elektrik uçağı için Safran turboşaftı seçti

Zunum hibrit-elektrik uçağı için Safran turboşaftı seçti

Safran Helicopter Engines Ardiden 3 turboşaft motoru ABD girişim şirketi Zunum Aero’in geliştirdiği ZA10 hibrit-elektrik 12-koltuk bölgesel uçağının 500-kW turbo-jeneratör sistemin oluşturacak, turbo-jeneratör sistemi 500kW elektrik üretiyor.

4 Kasım günü Zunum ve Safran arasında imzalan sözleşme Zunum tasarım geliştirme zaman çizgisinde önemli bir kilometre taşı oluşturuyor. Safran Helicopter Engines Bell Helicopter firmasının geliştirmekte olduğu dikine-kalkış-ve-iniş hava taksinin turbo-jeneratör sistemini oluşturacak.

 

Safran tasarım değişiklerinden sonra Ardiden 3Z yer testlerine başladı, testlerin 2019 yılının ortalarına kadar devam etmesi planlanıyor. Safran yer testleri Fransada Poiu-Pyrenbees havaalanı ve ABD Şikago şehrindeki tesislerini kullanıyor. Sistemim uçan-test-hücresi uçağına montajı 2019’in olarak planlanmış.  

Zunum satin aldığı Rockwell Turbo Commander uçağını itki-sistemi uçan-test-hücresi için kullanacak. İlk uçuş testlerinde elektrik motor turboprop motorlardan birin yerini alacak ve dişli kutusuna bağlı olan palayı güçlendirecek. Uçuş testtin ikinci safhasında kanallı-fan (ducted fan) itki sistemi ile donatılan Commander uçan-test-hücresi testlere 2019 yılının sonlarında başlayacak.

Zunum ZA10’i güçlendirecek motorun iler teknolojileri içermesini şart koşuyor, Ardiden sertifikasyonu 2108’da aldı. Turbo-jeneratör sisteminde helikopterleri güçlendiren turboşaft kullanılmasının en önemli sebebi: Turboşaft motorun özgür güç türbinin sabit hızda çalışması (1). Motorunun yakıt sarfiyatı özgür güç türbinini tasarım noktasına optimum. Turboşaft motorunun boyutlarını küçük olması ve güç şaftının motorun önünden çıkışı, soğuk kısımdan diğer primler.

 

Dipnot:

  1. Jet motorunun 77 yıllık evrimi: teknoloji ve strateji, bölüm III.

 

İlgili makale:

2025 yılların bölgesel hava taşımacılığı tanımlanıyor: Hibrit-elektrik uçak


Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

Yorumunu Paylaşın