1. ANASAYFA
  2. Helikopter Dünyası

KAMAN K-225

Kaman K-225 Kaman Aircraft tarafında ABD Deniz kuvvetleri için geliştirilen ilk helikopterdir. Kaman Aircraft Firması Türkiye Hükümetine de bir adet satmayı başardığı K-225 Türkiye’de uçan ilk helikopter olarak Türk havacılık tarihine adına yazdırmıştır. 1951 yılında Boeing firmasının 175 bg 502 (YT50) turboşaft motoru ile donatarak ilk turboşaft motorunun güçlendirdiği helikopter olarak havacılık tarihinde yeni bir sayfa açmıştır.

Devamını Oku
, [0]Yorum

KAMAN SH-2F Seasprite

İlk uçuşunu 2 Temmuz 1959 günü yapan Seasprite Kaman Aircraft firması tarafında ABD Deniz Kuvvetleri için üretilmiştir, Denizaltı savaşım görevi için tasarlanmiştır. 1959 - 1969 yıllarında üretilmis olup ABD Deniz Kuvvetleri ve Yeni Zerlanda Hava Kuvvetlerinde hizmet görmüştür.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Boeing Vertol CH-47 Chinook

oeing Vertol Chinook 1960 senelerinin başında Boeing Firması tarafından ABD Kara Kuvvetleri için tasarlanmış ağır nakliyat helikopteridir. 2 X Lycoming T55-L-714A turboşaft (4.733 bg- 3.529 kW) motorunu güçlnediridiği Chinook ilk uçuşunu 21 Eylül 1961 günü gerçekleştirdi. Helikopter çeşitlerini ve tarihcesini bulabileceğiniz helikopter dünyasi sayfasını devamlı takip edin, devamlı yenileniyor.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Bell UH-1 Iroquois

Bell Helicopter – Textron firmasının ABD Kara Kuvvetlerinin 1952 yılında açtığı genel maksat helikopter ihalesine cevap olarak geliştirildiği ve ürettiği UH-1 Iroquois ilk uçuşunu 20 Ekim 1956 günü gerçekleştirdi. “Huey” lakabı ile adlandırılıp Vietnam harbindeki yüksek performans ve güvenilir hizmeti ile helikopterin hava gücünde yerini tanımladı. Helikopter çeşitlerini ve tarihcesini bulabileceğiniz helikopter dünyasi sayfasını devamlı takip edin, devamlı yenileniyor.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Sikorsky H-34

Sikorsky Firmasının Denizaltı Savunma harbi (DSH) görevi için ABD Deniz Kuvvetlerine tasarladığı H-34 (Sikorsky H-34 Choctaw) helikopteri ilk uçuşunu 8 Mart 1954 günü gerçekleştirdi. Taarruz ve genel maksat görevlerinde ABD Kara kuvvetlerinde, İngiliz ve Fransız ordularında kullanıldı. Havcılık müzelerinden foto galerisi

Devamını Oku
, [0]Yorum

Sikorsky HH-52A “Seaguard”

Amfibi helicopter HH-52A Sikorsky Aircraft firması tarafından ticari pazar için geliştirilmiştir.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Cierva Autogyro (Gryoplane)

Dikine uçuş (kalkış ve İniş) yetenekli makinelerde devrim ilerleme 1923 yılında İspanyol İnşaat mühendis Juan de la Cierva geliştirdiği C-4 autogyro (gryoplane) olarak adlandırılan makine ile oldu. Autogyro, helikopter ve uçak özelliklerine birleşimi ( hybrid) bir araçtır. De la Ciierva geleneksel pervane donatılmış olup uçak gövdesi üzerine coaxial rotor sistemi yerleştirilmiştir. Bu yöntemle asimetrik taşıma problemini çözüm getirmeye çalıştı.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Breguet "Gyroplane" Model G.IIE

24 Ağustos 1907 günü Fransız Louis C. Breguet inşa ettiği makine ile uçuşu dikine kalkış problemine mühendislik çözümü getirtiyordu. Breguet’nin makinesi ilk yerden pilotla yükselen ilk helikopterdi. Birinci Dünya harpı Breguet bütün enerjisini uçak üretimine yönlendirdi. Lousi Breguets üçüncü “gyroplane” 1949 yılında tasarladı. Model G.IIE olarak adlandırdığı gyroplane ilk uçiunu 21 Mayıs 1949 günü Paris’in güneyinki Villacoublay-Velizy kasabasında gerçekleştirdi.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Kaman HH-43

ABD Hava ve Deniz Kuvvetlerinde 1950 ve 1970 yıllarında hizmet veren HH-43 Husky ilk uçuşunu 1947 yılında gerçekleştirdi. Vietnam harbinde arama kurtarma görevinde kullanılmıştır

Devamını Oku
, [0]Yorum

Sikorsky H-5

Sikorsky H-5 helikopteri, silahlı kuvvetler tarafında R-5 olarak adlandırılan, ADB Hava kuvvetleri (R-5F), Kara Kuvvetleri Hava Komutanlığı, Deniz Kuvvetler, Deniz Piyadesi (HO3S) ve Sahil Güvenliğe(HO3S) hizmet vermiştir. Tasarımı R-4 helikopterini temel olan R-5’ini prototipi, XR-5, ilk uçuşunu 18 Ağustos 1943 günü gerçekleştirdi.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Kellett KD-1 Autogiro

1943 yılında Kellett Autogiro Corp. 1 adet XO-60 ve 6 adet YO-60 Autogiro (Autogyro) ABD Kara Kuvvetleri için üretti. XO-60 düşük hızı, dikine kalkış ve iniş özellikleri kesif-gözetleme görevi için uygundu. Hover ve yük taşıma yeteneklerinin yetersizliği ve yer titreşim problemi sebebinden yerini Sikorsky R-4 helikopterine bıraktı. Helikopter çeşitlerini ve tarihcesini bulabileceğiniz helikopter dünyasi sayfasını devamlı takip edin, devamlı yenileniyor.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Sikorsky S-4

Helikopter çeşitlerini ve tarihcesini bulabileceğiniz helikopter dünyasi sayfasını devamlı takip edin, devamlı yenileniyor.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Sikorsky MH-53 Pave Low

ABD Hava kuvvetlerinin uzun menzil arama-kurtarma görevlerinde kullanılmak için Sikorsky firmasının tasarımı olan MH-53 Pave low ilk uçuşunu 15 Mart 1967 günü gerçekleştirmiştir, 1967 – 1970 yılları arasında 72 adet üretilmiştir, 30 Eylül 2008 günü hizmet dışı olmuştur. Vietnam ve Körfez savaşlarında ABD Hava Kuvvetlerie hizmet vermiştir. Helikopter çeşitlerini ve tarihcesini bulabileceğiniz helikopter dünyasi sayfasını devamlı takip edin, devamlı yenileniyor.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Bell AH-1 Super Cobra

Bell Helicopter-Textron Firmasının ürünü olan 2 motorlu taarruz helikopteri Bell AH-1 Super Cobra ABD Kara Kuvvetlerinin AH-1 Cobra’yi temel olarak almıştır. Super Cobra ailesi AH-1J Sea Cobra, AH-1T Improved Sea Cobra ve AH-1W Super Cobra modellerini içerir. 1960 yıllarının ortasında ABD Kara Kuvvet için geliştirilen AH-1 Cobra Vietnam savaşında hizmet vermiştir, Haziran 1967 hizmete girdi, 1967 ve 1973 yıllarında 1.116 adet AH-1 üretildi.1990 yıllında 5 adet AH-1W Super Cobra modeli Türk Kara Kuvvetlerinin envanterine katılmıştır. Helikopter çeşitlerini ve tarihcesini bulabileceğiniz helikopter dünyasi sayfasını devamlı takip edin, devamlı yenileniyor.

Devamını Oku
, [0]Yorum

AgustoWestland A109

AgustoWestlan(1) firmasının ürettiği hafif ağırlık sınıfında bulunan A109 iki motorla güçlendirilmiş bir genel maksat helikopteridir. 4 Agustos1971 günü ilk uçuşunu yapan A109’nin geniş bir görev alanı bulunmadır: Personel taşıma, ambulans, arama-tarama, sahil savunma ve askeri uygulama. Helikoptor türlerinde arama-kurtarma, ambulans ve personel taşıma sınıfında bulunur.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Piasecki HUP Retriever

Piasecki H-25 Army Mule, Piasecki HUP Retriver çifte rotorlu (tandem), iki geniş yatay rotor sisteminde bir diğerinin önüne monte edilmiş, tek motorun güçlendirdiği bir nakliye helikopteridir.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Sikorsky H-19 Chickasaw

Sikorsky H-19 Chickasaw (Sikorsky Model Numarası S-55) yıldız-piston motorun güçlendirdiği bir genel maksat helikopteridir, Firma ’in kendi finansal kaynakları ile geliştirmiş olup ilk uçuşunun 10 Kasım 1949 günü yaptı. Helikopter çeşitlerini ve tarihcesini bulabileceğiniz helikopter dünyasi sayfasını devamlı takip edin, devamlı yenileniyor.

Devamını Oku
, [0]Yorum