1. ANASAYFA
  2. Casus uçağı U-2 düşürülmesinin 60 inci yıldönümü
Casus uçağı U-2 düşürülmesinin 60 inci yıldönümü

Casus uçağı U-2 düşürülmesinin 60 inci yıldönümü

Casus uçağı U-2 krizi gergin olan NATO-Varşova Parkı ilişkilerini gerilmesine ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu NATO devletleri için Dünya harbi tehditti oluşturdu.

1 Mayıs 1960 günü saat 10 civarında U-2 kokpitinde CIA pilot Francis Gary Power 21336 metre irtifada Sovyet orta batı kesiminde, Ural dağlarının batısında Iset nehrinin kenarında, önde gelen ağır sanayi şehri Sverdlosk (günümüzde Yekaterinburg) üzerinde seyir ediyordu.  Powers Sovyetler Birliğinin kritik savaş sanayilerini bulunduğu bölgede casusluk görevinin yarısında iken Sverdlosk yakınlarında konuşlanan S-75 Dvina (NATO isimlendirmesi SA-2 Guideline) kara-hava füzesi Powers uçağına kilitlendi. Salvo (iki füze fırlatma yeteneği) Power’i takip eden MiG-19 avcı uçağını vurdu, ikinci füze Power’in yatay stabilizesine isabet etti. Kontrolü kaybeden Power paraşütle atladı ve esir alındı.

Soğuk Savaş’ın tırmanışta olduğu 50 yıllarında CIA hiçbir önleme ve avcı uçağı ve hiçbir karadan havaya füzenin vuramayacağı yükseklikte ve hızda uçan ve zamanının en gelişmiş fotoğraf makinesi ile donatılmış bir keşif uçağı tasarımı planladı.  ABD istihbarat teşkilatında Sovyetlerin 21.300 metre irtifada uçan bir keşif uçağını önliyecek avcı uçağı, vuracak füzeleri ve radarının erişme imkanını olmayacağı düşüncesi hakimdi.    Efsane uçak tasarımcısı Clarence ‘Kelly’ Johnson’in tasarımı olan Lockheed U-2 ilk uçuşunu 1 Ağustos 1955 günü gerçekleştirdi.

10 Şubat 1962 tarihinde Yüzbaşı Power ABD'in yakaladığı Sovyet casusu Rudolf Abel takas edilerek serbest kaldı, değiş-tokuş Berlin’de Casuslar Köprüsü’nde gerçekleşti.

Clarence 'Kelly' Johnson ve Francis Gary Power U-2 uçağının önünde

U-2 uçağın uçuş rotası, ABD uçağın Norveç'e inmek üzere Pakistan'da havalandığını beyan etti.

Khrushchev U-2 uçağın enkazı hakkında bilgi alıyor

U-2 enkazı Moskov da bulunan Merkez Silahli Kuvvetler müzesinde sergileniyor

S-75 Dvina füzesi ABD Washington Havacılık ve Uzay Müzesinde


Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

Yorumunu Paylaşın