1. ANASAYFA
  2. Concorde: Ses-üstü Hızda Yolcuğun Gerçekleştiği Gün
Concorde: Ses-üstü Hızda Yolcuğun Gerçekleştiği Gün

Concorde: Ses-üstü Hızda Yolcuğun Gerçekleştiği Gün

Tasarımı ve inşası havacılık tarihinin en karışık projelerinde bir olan ses-üstü hızlı yolcu uçağı Concorde 51 sene evvel 2 Mart 1969 tarihinde ilk uçuşu ses-üstü hızda yolculuğu gerçekleştirdi.

14 Kasım 1947 tarihinde ABD’lerinde test pilotu Chuck Yeager tecrübe uçağı Bell X-1 ile 12.000 metre irtifada seyirde ses duvarına çarparak zamanının en hız insani oldu. ABD hükümetini çok-gizli projesini 1948 yılında açıkladığında dünya ses-üstü hızda yolculuğun mümkün olabileceğine ikna oluyordu. 1956 yılında Birleşik Krallık hükümeti İngiliz ses-üstü hızda yolculuk hava-aracı komitesini ses-üstü hızda taşımacılığın ticareti uçuşlara uygulaması için vazifelendirdi. İngiliz havacılık uzmanları kısa zamanda ses-üstü hızda uçabilen bir hava-aracı inşasının maliyetinin çok yüksek olduğunu öğrendiler. İngiliz hükümeti maliyeti diğer bir ülkeyle paylaşmak arayışında ABD yaklaşımı başarışız oluyor. 1962 Fransız ve İngiliz hükümetleri İngiliz-Fransız Concord anlaşmasını imzaladılar. Birleşik Krallıkta British Aircraft Corporation ve Aérospatiale (Günümüzde Airbus) birçok mühendislik zorluklarla ile karşı karşıya idi.

1960 yıllarının başında ses duvarında uçuşlar askeri havacılıkta alışılagelen bir durumdu. Fakat 100 yolcu kapasiteli bir hava-aracı tasarımı tamamen farklı bir yöntem gerekiyordu.  Zamanın en ileri teknoloji uygulandığı Concord’ın mühendisliği maksimum seyir hızını ses hızının 2 katı olarak gerçekleştirdi. Delta kanat uygulanan İleri mühendisliğine ne güzel örnek. Delta kanat yüksek hızlı uçuşlarda sürükleme kuvvetini minimum olmasını ve kalkışta kaldırma kuvvetini maksimuma yükseltti. Concord 4 adet Rolll-Royce ardyanmalı turbojet motoru ile donatılmıştı. Güçlü itki sistemi Washington-Paris uçuşunu üç saat 32 dakika gerçekleştirdi, Boeing 747 iki kat uzun zamanda aynı uçuşu yapıyordu.   Concord ardyanmalı turbojet motorunun güçlendirdiği tek yolcu uçağı olarak havacılık tarihi sayfalarına ismini yazdırdı.

Concord 21 Ocak 1976 tarihinde İngiliz havayolların Londra-Bahreyn uçuşu ve Fransız hava yollarının Paris – Rio Janeiro uçuşları ile hizmet girdi. Her iki hava yollu Mayıs 1976’da Washington ve Kasım 1977’de New York tarifeli uçuşlarını başlattı.

25 Temmuz 2000 tarihinde Paris- New York uluslararası tarifesiz uçuşunu yapan 4590 uçuş numaralı Air France Concord kalkışta pisteki kırıntılar lastiğin patlamasına sebep oluyor. Kırıntının iniş takılmaları hücresine girmesi ile açılmasına imkânsız yapıyor. Bazı kırıntılar sol kanat çarparak yakıt tankını deliyor ve kırılan elektrik telleri yangını başlatıyor. 1 ve 2 numaralı motorları sıçrayan yangın itki kuvvetin kaybına ve uçağın kontrolü imkânsız kılıyor.  Gonesse kasabasının yakındaki hotele çakılan uçakta hotelde buluna 4 kişi ilave 100 yolcu ve 9 mürettebat hayatın kaybediyor.  Uçuş Alman tur firması Peter Deilmann tarafında New York’taki tur gemisine katılmak üzere bir Grup Alman yolcu için kiralanmıştı.

  

11 Eylül 2001 tarihinde ABD’de yapılan terörist saldırılanın ticari havacılıktaki sebep olduğu genel yavaşlama ve Airbus firmasın bakım desteğin durdurması Concord’un hizmet diş olmasına sebep oludu.   Fransız hava yolları Concorde uçuşlarını Mayıs 2003 ve İngiliz Hava Yolları Kasım 2003’de durdurdu. 26 sene süreçte toplam 14 hava-aracı İngiliz ve Fransız Hava Yollarında hizmet verdi.

 

FOTO GALARI

Musée de l’air et de l’espace – Paris, Fransa


Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

Yorumunu Paylaşın