1. ANASAYFA
  2. Avcı uçaklarının İtki kuvveti-Ağırlık oranı

Avcı uçaklarının İtki kuvveti-Ağırlık oranı

Avcı uçaklarının İtki kuvveti-Ağırlık oranı

Bu makalede günümüz avcı uçaklarının itki kuvveti-ağırlık oranları karşılaştıracağım. Avcı uçaklarının ivmelenme ve tırmanış performansını tayin eden anahtar parametrelerden bir olan İtki kuvveti-ağırlık oran itki kuvvetini ağırlığa bölerek hesaplanmakta.

İtki Kuvveti-ağırlık oranı uçuş sürecinde devamlı değişir:

- İtki kuvveti gaz ayarı, hava-hızı (uçağın hava göre hız), irtifa ve hava sıcaklığın fonksiyonu,

- Ağırlık ise yakıt sarfiyatı ve faydalı-yük bağlı olarak değişmekte dedir.

Yayınlarda itki kuvvet-ağırlık oranı deniz seviyesi maksimum statik itki kuvvetinin maksimum kalkış ağırlığına oranı olarak belirleniyor. Barış zamanında, hava gösterilerinde, silah donatımı olmadığında karşılaştırma tablosu tasarı ağırlığı (boş ağırlık + tam yakıt) temel olan oranıda içermektedir. 

Seyir uçuşta itki kuvveti-ağırlık oranı kaldırma-sürükleme oranının tersidir. İki kuvveti sürükleme eşitidir, ağırlık ise kaldırma kuvvetini dengeler.  Eğer uçağın kaldırma- sürükleme oranı birden büyükse itki-kuvvetinin ağırlıktan küçük olması durumda kalkış yapabilir.

Kore savaşın efsane avcı uçakları F-86 Sabre ve MiG-15 ve Vietnam savaşının ve Türk Hava Kuvvetlerini Kıbrıs Barış Harekâtında aktif rolü olan F-100 Super Sabre referans olarak tabloya ilave ettim. 

Dipnot:

  1. İlk üretim Su-57 Saturn AL-41F1 turbofan güçlendiriyor.
  2. Su-57’in hedeflenen performansını sergilemesi için uygun olan Izdeliye 30 turbofan geliştirilme safhasında. Su-57 güçlendireceği takvim için açık bir bilgi bulamadım.

 

İlginizi çekebilir:

Rus Su-57 avcı uçağı 5. Nesil mi?

4. nesil avcı uçakları

Günümüzün ileri teknoloji avcı uçakları

Rusya’nın ileri teknoloji MiG-35 test uçuşlarına başladı


Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

Yorumunu Paylaşın