1. ANASAYFA
  2. Turbojet Eşleme (Matching) Yöntemi

Turbojet Eşleme (Matching) Yöntemi

Turbojet Eşleme (Matching) Yöntemi

Bu çalışmada turbojet motorunun çalışma hattının çıkarılması için gereken yöntem geliştirmiş ve model Rolls-Royce Avon turbojet motoruna uygulanmıştır. Eşleme model çıktıları Avon motorunun test verileri ile doğrulanmıştır.

Özet:

Bu çalışmada tek şaft turbojet motorunun çalışma hattının çıkarılması için gereken yöntem geliştirmiş ve model Rolls-Royce Avon turbojet motoruna uygulanmıştır. Eşleme model çıktıları Avon motorunun test verileri ile doğrulanmıştır.

Giriş:

Tasarım noktasında gaz türbin birleşenlerinin performansı eşlenmiştir ve yalnız performans özelliklerini çevrim analizi için yeterlidir. Fakat motor tasarım noktasının dışında çeşitli güç seviyelerinde çalışmakta ve performansı önemlidir. Geliştirilen basitleştirilmiş modelde çalışma hattının tanımında kompresör dönüş hızı secimi gerekmemektedir. Tanımlanan çalışma hattı üzerinde, kompresör gereken basınç oranı ve kütle debisini gerçekleştirecek dönme hızını seçer. Tasarım-dışı (off-design) dönme hızını tayin etmek için kompresörün test basınç oranı ve ayarlı kütle debisi (corrected mass flow) özellikleri (kompresör haritası) gerekmektedir. Modelde kompresörün veriminin değişmediği basitleştirmeler arasındadır. Eğer çalışma hattı kompresör haritasındaverimi değiştiği bölgelere uzanırsa, hattın tanımlanması için kompresör haritası ve özyineleme (iterasyon) gerekmektedir. Türbin ve lüle boğulma koşullarında değilse çaılşma hattı özyineleme ile tanımlanır.

 

Gaz türbin teorisi notları dizisi:   "Turbojet Eşleme (Matching) Yöntemi"  indirmek için tıklayın.


Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

Yorumunu Paylaşın