1. ANASAYFA
  2. ÖZGEÇMİŞ

ÖZGEÇMİŞ

ÖZGEÇMİŞ

www.havacilikdunyasi.net  amacı ve hedefi Wright kardeşlerin 17 Aralık 19803 günü üç-eksen kontrol ve motor gücünü kullanarak gerçekleştirdikleri uçuş ile başlayan modern havacılığın günümüze kadar geçirdiği evrimin detaylarını incelemektir. Günümüzde detaylara sanal ortamda veya havacılık tarihini konu olan kitaplarda kolaylıkla erişilebiliriz, Web sayfasının gayesi ve hedefi detayları tekrarlamak değil, sivil ve askeri havacılıktaki evriminin gerçekleştiren faktörleri anlamak ve analizini yapmaktır.  Bu bağlantıda ülkelerin politik iradesi, yaşanan savaşların etkenliği ve sivil hava yolların ticari hedefler arasındaki ilişki aği inşa edilecek. Havacılığın son yüz yılda elde ettiği ilerlemenin arkasında yatan ve önemli role sahibi olan tasarım/mühendislik ilişki ağının bel kemiğini oluşturacak.   Bu arada sosyal-ekonomik koşulları da unutmamak gerekir. Havacılık tarihi çalışmalarında teknoloji gelişmelerinin ekonomiğe etkinliği veya ters yöndeki etkinliklerin neticesi toplum yaşamımdaki değişmeleri pek tartışılmaz. www.havacilikdunyasi.net, bir taraftan bu boşluğu doldurmaya çalışırken diğer taraftan havacılığın tarihsel gelişimine, günümüzdeki teknolojik gelişmelere ve sivil ve askeri havacılık dünyasından haberlere yer verecektir.

Gaz türbin motorları tasarım çalışmalarımı ve havacılık teknoloji, mühendislik ve ekonomi alanlarındaki araştırmalarımı toplamayı arzu ettiğim web sitesi, dünya havacılık tarihi hakkında ve gaz türbin teori/tasarım bilgilerini bulabileceğiniz bir kaynak olarak havacılık tutkunlarının yararlanabileceklerini ve sevk duyarak sayfaları gözden geçireceklerini ümit ederek başladığım bir projedir. "havacilikdunyasi.net" havacılık tutkunlarının dünya havacılığına açılan bir penceresi olmayı hedef almıştır. Havacılık sektöründeki teknoloji gelişmeleri ve evrime odaklanan havacilikdunyasi.net havacılık tutkunlarının dünya havacılık haberleri ve tarihi hakkındaki bilgileri bulabilecekleri bir web sayfasıdır. Genellikle tarihçiler havacılık dünyasındaki evrimi üretici firmalar arasındaki rekabet ve hava yolları ekonomisi dinamiği penceresinden bakmaktadırlar. Havacılığın son yüz yılda elde ettiği ilerlemenin arkasında yatan tasarımcı ve mühendislik faaliyetlerini rekabet-ekonomi denklemine dâhil etmemişlerdir. havacilikdunyasi.net magazininde  tartışmalarda mühendislik ana ekseni oluşturuyor..

Sait Aksoy sanal havacılık magazinin editörü ve AeroJetMotor danışmanlık bürosunun müdürü olup, aero gaz türbin geliştirme ve havacılık uygulama konusunda  40 yılla yaklaşan deneyime sahiptir. Avco Lycoming (Günümüzde Honeywell International) ve Pratt&Whitney firmalarında tasarım,  AR-GE ve motor kavram geliştirme sahasında çalışmıştır.    Tasarım,  yapısal, ömür hesapları ve ısı transferi analizi, sistem mühendisliği ve turboşaft, turboprop ve turbofan motor kavram geliştirme çalışmalarında danışmalık hizmeti vermektedir. Amerika Birleşmiş Devletlerinde, İtalya ve Türkiye üniversitelerinde gaz türbine konularında seminer ve kurs vermiştir.

Projenin ve web sitesinin ticari bir gayesi bulunmamaktadır. Bağışlarınız ve vereceğiniz reklamlar sitenin yaşamasına katkıda bulunur.

Sitede yayınlanan makalelerin, görseller ve fotoğraflarının telif hakkı bulunmaktadır. Ticari maksatla kullanılması durumda izin talep edilmesi gerekir. Sitedeki bilgiler, görseller ve fotoğraflar "havacilikdunyasi.net" kaynak gösterilerek eğitim maksatlı kullanılabilir.

Makaleleri kullanma maksattı belirterek " İLETİSİM" kısmındaki formu doldurarak talep edebilirsiniz.

"ANA" sayfada “Bülten için Kaydolun” kısmındaki formla web siteye kayıt olarak e-posta ile sayfadaki yenilikleri takip edebilirsiniz.

EĞİTİM KURSLARI:

Gaz türbin teorisi/Tasarım/Performans

Sistem mühendisliğin gaz türbin tasarımına uygulanması

Rotor dinamik

Ömür hesabları ve yorulma.

 

Sait, Armstrong Whitworth ARGOSY'in kokpitinde.

Projenin ve web sitesinin ticari bir gayesi bulunmamaktadır. Bağışlarınız ve vereceğiniz reklamlar sitenin yaşamasına katkıda bulunur.

 

Copyright of External Material

I made our best effort to determine external materials such as photographs, documents, maps, etc. featured at the havacilikdunyasi site are done so without copyright infringement. If you have any questions or concerns in regards to this topic, please contact me.


Yorumlar

Bertrand 20.12.2017

Merhaba je suis pilote air france a la retraite et je trouve votre site extraordinaire autant sur la forme que le contenu. Merci pour vos efforts. Saygilarimla

Yorumunu Paylaşın