1. ANASAYFA
  2. Havacılık Müzeleri

HAVACILIK BİLMİNİN MEKANLARI, MÜZELER

Geçmişte müze denince akla sadece topluma uzaktan bakan klasik müzeciliğin durağan mekân anlayışı gelirdi. Küreselleşme olgusuyla birlikte gerek kültür kavramına bakışta gerek teknoloji ve iletişimde yaşanan gelişmeler sadece toplum yaşantısı değiştirmekle kalmadı müze ve müzecilik kültürüne de değişiklik getirtti. Müzelerin toplama, muhafaza etme ve sergilenme hizmetleri eski eserlerinin toplumla buluşmasına olarak sağlamakta yeterli olmamaktadır.

Devamını Oku
22.07.2017 01:02:02, [0]Yorum

New England Havacılık Müzesi

ABD’nin Connecticut eyaletindeki New England Havacılık Müzesi koleksiyonunda 65 de fazla objeyi üç geniş hangarda havacılığı sevenlerin ziyaretine sunuyor. Müzedeki objeler ziyaretcilere 1. Dünya Savaşından Soğuk Savaşa kadar uzanan bir zaman diliminde havacılık ve teknolojisi dair bilgileri sunmakta. Havacılık sahasındaki gelişmeleri ve toplum yaşantımıza olan etkilerini havacılığı sevenlerin parmak uçuna getirmeye çalıştığım sanal müze havacılığı ve teknolojiyi sevenlerin sevk alacağı düşünülerek hazırlanmıştır.

Devamını Oku
, [1]Yorum

Smithsonian Ulusal Hava ve Uzay Müzesi

Havacılık müzeleri arasında önemli bir yeri olan Smithsonian Ulusal Hava ve Uzay müzesi iki merkezde binlerce hava ve uzay koleksiyona ev sahipliği yapmakta. Washington, DC’de Smithsonian müzeler merkezinde bulunan Hava ve Uzay Müzesi 1976 yılında Virginia eyaletinin Chantilly kasabasındaki Steven F. Udvar-Hazy müzesi ise 2003 yılında kapılarını ziyaretçilere açtı.

Devamını Oku
, [0]Yorum

ABD Ulusal 2. Dünya Harbi Müzesi

ABD Louisiana eyaletinin New Orleans sehrinde bulunan Ulusal 2. Dünya Harbi müzesi kapılarını 6 Haziran 2000 günü ziyarete açtı. Amerikan ordusunun ve halkının savaş senelerindeki deneyimlerini geleçek nesillere aktarmayı hedefl alan müze, tarihci ve yazar Stephen Ambrose tarafında tasarlanmış.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Yanks Havacılık Müzesi

Yanks Havacılık Müzesi ABD’lerinin Kaliforniya eyaletinin Chino kasabasında bulunan Yanks Havacılık Müzesi toplam 170 adet uçağa ev sahipliği yapmaktadır. “Taşra turnesi” döneminden (iki savaş arası) örnekler içeren müze koleksiyonu 1903 -1984 yılların arasındaki ABD havacılığında örnekleri sergilemektedir.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Intrepid Deniz, Hava ve Uzay Müzesi

Havacılık müzeleri Intrepid Deniz, Hava ve Uzay Müzesi, Uçak gemisi Intrepid 1943 yılında ABD Deniz Kuvvetleri filosuna katılmıştır, İkinci Dünya, Vietnam ve Soğuk savaşta hizmet verdikten sonra 1974 yılında hizmet dışı olmuştur. Günümüzde New York City’nin Hudson nehrindeki iskelesine bağlı Intrepid Deniz, Hava ve Uzay Müzesine ev sahipliği yapmaktadır.

Devamını Oku
, [0]Yorum

USS Midway Müzesi - San Diego ABD

USS Midway Müzesi,ABD Kaliforniya eyaletin San Diego sehiri limanda demir atmış olan CV-41 USS Midway uçak gemisi günümüzde USS Midway müzesine ev sahipliği ediyor.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Museo dell'Aeronautice Gianni Caproni

İtalya'nin Trento şehrinde bulunan Gianni Caproni Havacılık Müzesi (Museo dell'Aeronautica Gianni Caproni) İtalyan havacılığının öncüsü Gianni Caproni'nin tasarladığı ve ürettiği uçaklara ev sahipliği yapmaktadır. Bu sayfamı havacılık tuttunlarına Dünya Havacılığına önemli katkıları olan İtalyan havacılık teknolojisi hakkında kısada olsa bir fikir verebilmak için hazırladım.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Parco E Museo del Volo Volandia

Milano'a şehrinin uluslararası havaalanın yakında bulunan Volandia havacılık müzesi ziyaretcileri İtalyan havacılığının derinliklerine götüren bir koleksiyona sahip.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Çin Havacılık Müzesi

Asyanın en büyüğü olna Çin havacılık müzesi Beijing şehrin kuzeyinde takriben 65 km uzaklıkta bulunan Xiao Tang tepesinin eteğinde bulunmaktadır. Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetlerini 40. Kuruluş yıl dönümü olan 11 Ekim 1989 günü kapısını ziyareçilere açan müze eksi bir hava üssünü kullanıyor. Müzenin yakındaki taksi yolu tepeye kadar uzanıyor ve tepede U-şeklinde tünel üssün kullanıldığı günlerde uçak hangarı olarak kullanılmış.

Devamını Oku
, [0]Yorum

İngiltere - Midland Havacılık Müzesi

İngilterinin Warwickshire bölgesinde Baginto kazabasında bulunan Midland Havacılık Müzesi zengin bir aero motorları ve uçak kolleksiyonuna sahiptir.

Devamını Oku
, [0]Yorum

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri Havacılık Müzesi - Cosford

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri Cosford havacılık müzesi Shropshine bölgesinin Cosford kasabasında bulunmaktadır. Kraliyet Hava Kuvvetlerinin filosundaki uçaklarının sergilendiği müze 70 sin üzeride zengin bir kolleksiyona sahip. 3 hangarı içeren müze ziyaretcileri İngiliz havacılık tarihinin derinliklerine götüren objeleri sergiliyor.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Shuttlewoth Collection, İngiltere

İngiltere’ni Bedfordshire bölgesinde Old Waren kasabasında bulunan Shuttleworth Collection çok zengin uçak ve otomobil koleksiyonu sergilemektedir. Koleksiyonda bulunan uçakların büyük bir çoğunluğu uçabilmektedir. Koleksiyon Richard Ormonde Shuttleworth tarafınada 1928 senesinde kurulmuştur. Senede bir defa kampüste bulunan cim piste havacılık gösterileri düzenlenmededir.

Devamını Oku
, [0]Yorum

Musée de l’air et de l’espace

Musée de l’air et de l’espace müzesi “bir yol öyküsü: Geçmişin gökyüzünde bir yolculuk”. 1919 yılında kapılarını ziyaretçiler açan müze dünyanın en eski havacılık müzesi. Koleksiyonu 400 hava-aracını içeriyor, 150’si sergilenmiş.

Devamını Oku
08.01.2020 06:25:51, [0]Yorum